Być aktorem – jak uczyć się tekstów na pamięć?

Praca aktora to nie tylko występy przed publicznością, rozdawanie autografów, udzielanie wywiadów i wcielanie się w kolejne postacie. W praktyce to przede wszystkim zapamiętywanie bardzo dużej liczby tekstów. Jednak nie każdemu przychodzi to tak naturalnie. Wielu nawet bardzo znanych aktorów ma z tym problem. Dlatego koniecznie musisz poznać 6 sposobów, dzięki którym nauka nawet długich kwestii stanie się znacznie łatwiejsza i kto wie, może nawet przyjemniejsza.

Zostań aktorem — ucz się swoich kwestii na pamięć

Nauka tekstów to chleb powszedni każdego aktora. Oczywiście w niektórych sytuacja możliwe jest stosowanie różnych podpowiedzi i sztuczek, ale zazwyczaj musisz przygotować się na prawdziwą walkę ze swoją pamięcią. Jak ją wygrać? Trenując i znając niezbędne triki, które są w stanie widocznie przyspieszyć czas nauki. Pamiętaj, że kluczem do tego, aby stać się dobrym aktorem, nie jest to, aby wykuć swoje kwestie, ale to, by je dobrze zrozumieć i z całą tą wiedzą oraz wiarą w to powtarzać je w trakcie odgrywania poszczególnych scen. Tylko wtedy staniesz się prawdziwym aktorem, który będzie wzbudzać szacunek wśród fanów, producentów, ale też scenarzystów.

6 sposobów, jak uczyć się tekstów na pamięć

Wybieraj jedynie role, które Ci pasują

Początkujący aktor ma znacznie mniejszą możliwość przebierania pomiędzy różnymi rolami. Jednak, jeśli tylko zyskasz możliwość przebierania ról, które zagrasz, to koniecznie zacznij z tego korzystać. Dlaczego? Przede wszystkim przez to, że nauka monologów czy dialogów w spektaklach, serialach czy filmach, które do Ciebie przemawiają jest znacznie łatwiejsza. To potwierdzone, że taka nauka tekstów jest też znacznie szybsza. Podobnie wygląda to, gdy utożsamiasz się z bohaterem, którego masz grać lub sytuacją, w której ma on uczestniczyć. Być może ta wskazówka jest wszystkim doskonale znana i oczywista, jednak nieprzemijalnie skuteczna oraz prawdziwa.

Zrozum, co mówisz

Kiedy otrzymasz scenariusz, to najważniejsze jest to, abyś wielokrotnie przeczytał zarówno całość, jak i przede wszystkim część, której musisz się nauczyć. Pamiętaj, aby czytanie odbywało się w cichym miejscu, gdzie będziesz mógł się maksymalnie skoncentrować. Zwróć uwagę na każde słowo. Interpretuj, co bohater miał na myśli i staraj się to jak najbardziej zrozumieć. Jeśli Twoja postać używa skomplikowanego słownictwa lub bardzo specjalistycznego, to rozszyfruj każde wyrażenie, aby wydobywać głębie wypowiedzi i po prostu wiedzieć, o czym mówisz. Wtedy nauka będzie także znacznie łatwiejsza.

Pisz!

Kolejną niezwykle skuteczną metodą jest przepisywanie tekstów, które musisz się nauczyć. Badania potwierdzają, że to doskonały sposób nauki i to niezależnie czy uczysz się na egzamin bądź właśnie chcesz opanować swoje aktorskie kwestie. Musisz wiedzieć, że pisząc na klawiaturze nie uzyskasz tak silnego i skutecznego efektu.

Nie ucz się wszystkiego na raz

Niejednokrotnie zostaniesz postawiony w sytuacji, gdy będziesz mieć na tyle mało czasu na naukę, że będziesz musiał jak najszybciej nauczyć się wszystkich dialogów. Wtedy ta metoda prawdopodobnie będzie niemożliwa do realizacji. Jednak, gdy masz odrobinę więcej czasu, to dobrze zaplanuj naukę. Podziel sobie tekst na krótsze części i ucz się ich systematycznie. Przy czym pamiętaj o tym, aby powtarzać poprzednie fragmenty. Powtórki spowodują, że kwestie nie będą tylko szufladkowane do pamięci krótkotrwałej.

Ucz się w ruchu

Twój mózg znacznie lepiej pracuje, gdy będziesz uczyć się np. chodząc. Dlatego tak ważne jest to, aby się ruszać. Jeśli masz grać w teatrze, to zapewne też nie będziesz siedzieć czy leżeć w trakcie odgrywania wszystkich scen. Pierwszym krokiem jest chodzenie wraz z zapisanymi kartkami (najlepiej własnoręcznie przepisanymi) bądź też z całym scenariuszem. Z czasem możesz też iść o krok dalej — wtedy zacznij gestykulować, oddaj swoją energię w trakcie mówienia i postaraj się wczuć w problemy, z którymi borykają się bohaterowie sztuki. To doskonała metoda, aby znacznie przyspieszy naukę.

Dopasuj miejsce nauki do swojej postaci

Ostatnią metodą, która niejednokrotnie stosowane jest przez aktorów, to szukanie inspirującego miejsca do zrozumienia bohatera. Co to oznacza? Wiąże się to z tym, że niektórzy aktorzy po przeczytaniu scenariusza pragną odnaleźć miejsce, w którym będą mogli maksymalnie zrozumieć swoją postać, co bardzo pomaga im też w trakcie nauki tekstów. Dla przykładu, gdy film bądź serial ma być kręcony w nadmorskiej okolicy, to udają się do portu, aby chłonąć tamtejszy klimat.

Do tego bardzo ważne jest to, abyś jako aktor zdawał sobie sprawę, co tak naprawdę kieruje Twoim bohaterem i jakie są jego potrzeby. Wszystko to sprawia, że, nawet gdy zapomnisz, co dalej powiedzieć, to będziesz w stanie improwizować. W historii kina można zanotować wiele słynnych cytatów dialogów, które powiedzieli aktorzy, choć scenariusz głosił coś zupełnie innego. Jednak dzięki temu, że tak dobrze znali swoje postaci, to drobna wpadka została zignorowana, a często w perspektywie czasu nawet doceniona przez fanów.

Sprawdź: https://chcezostac.pl/aktorem/

Udostępnij post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Przeczytaj również

Muzyka

Musicale – magia muzyki i tańca

Przeglądając repertuar teatrów muzycznych można zaobserwować, że bilety rezerwowane są nawet kilka miesięcy do przodu. Najlepsze miejsca znikają z puli dostępności zaraz po jej opublikowaniu,