Najtrudniejszy pierwszy krok – czyli jak zyskać pewność siebie

„Człowiekiem jestem, i nic co ludzkie, nie jest mi obce” – tak właśnie brzmią słowa Terencjusza, doskonałego komediopisarza rzymskiego, które stały się myślą przewodnią nurtu humanizmu w renesansie. Oznaczały one, że ludzie powinni dążyć do odkrycia wszelkich zjawisk związanych z człowiekiem. Obsesją tej epoki była wszechstronność. Każdy dążył do jak najlepszego wykształcenia. Ludzie zachęcani byli do wszechstronnego rozwoju. Wtedy też w znacznym stopniu rozwinęła się sztuka. O wiele łatwiej było zrobić pierwszy krok w danej dziedzinie. Ludzie nie bali się tworzyć i uzewnętrzniali swoje emocje w wykonywanych dziełach.

A teraz?

Dlaczego nie jesteśmy tak odważni jak ludzie renesansu? W dzisiejszych czasach bardzo trudno zostać zauważonym z tłumu. Wzrost populacji i rynek globalny przyczynił się do tego, że rzadkie jest stanie się jednostką wybitną. Skupienie się na sobie nie jest dla nas nowością jak za epoki odrodzenia. Rynek aktorów, piosenkarzy i innych artystów pęka w szwach. Przez to wszystko, także my, mający marzenia o karierze, boimy się, że nie uda nam się przebić i zostać tym kim chcemy. Ludzie, z reguły, boją się zrobić pierwszy krok w jakimkolwiek kierunku, a już szczególnie wtedy gdy narażeni są na krytykę.

Pierwszy krok – odkryj swój talent

Najpierw, gdy jesteśmy jeszcze zupełnie sami i z nikim nie podzieliliśmy się tym, co kochamy robić, musimy zastanowić się czy uważamy to za dobre. Pierwszy krok, podstawowy, jaki powinniśmy wykonać, to przyznać się przed samym sobą, że mamy talent. Określić, że coś przychodzi nam z łatwością i robimy to lepiej niż większość ludzi z naszego otoczenia. Gdy powiemy sobie, że mamy dar do danej rzeczy, skupmy się na niej. Skupienie i koncentracja pozwoli nam ją szlifować. Oczywiście, niektóre zdolności idą ze sobą w parze np. aktor może też pięknie śpiewać, ale trudno jest zostać piłkarzem, który jednocześnie występuje w reprezentacji piłki siatkowej. Doskonalenie naszej umiejętności, sprawi, że będziemy w niej coraz lepsi, a co za tym idzie bardziej jej pewni.

Pokonaj swoje obawy

Co, gdy już jesteśmy pewni swojego talentu i jest on przez nas ćwiczony, ale nadal nie jesteśmy ośmieleni pokazać go światu? Zacznij od bliskich! Niech to będzie Twój pierwszy krok. Najbardziej cenni nam ludzie, których nie powinniśmy się obawiać, dadzą nam swoją szczerą opinię. Mogą nas oni umocnić w swojej pewności siebie. Jeśli boisz się przed nimi wystąpić, nagraj filmik. Obejrzyj go, sprawdź czy jest według Ciebie wystarczająco dobry i podeślij go mamie, tacie, babci. Rodzina, która chce dla nas dobrze, na pewno powie nam czy wypadamy interesująco. Jeśli mamy talent będą nas w tym wspierać.

Odwaga podstawą artysty

Każdy kto zamierza coś tworzyć, musi liczyć się z tym, że będzie wystawiony na opinię publiczną. Ludzie będą oglądać dzieła, słuchać utworów, chodzić do kina na filmy czy do teatru na spektakle. Jeśli chcemy zostać np. dobrym aktorem, pamiętajmy, że grając na scenie wszyscy na nas patrzą. Musimy wtedy znieść spojrzenia i myśli obcych nam ludzi. Stając się znanym sportowcem, występującym na olimpiadzie czy w ważnym meczu, też jesteśmy wystawieni na krytykę. Wystarczy jeden błąd, a fala hejtu może nas zalać w mediach. Doskonalmy więc umiejętność radzenia sobie ze stresem aby gdy będziemy zdani tylko na siebie poradzić sobie i wykazać się odwagą i spokojem.

Każdy, na samym początku swojej drogi jest zmuszony zdecydować. Określić się w czym jest dobry, jaki jest jego talent i co wychodzi mu najlepiej. W tej decyzji zapisuje się przyszłość naszego zawodu, a co za tym idzie, drogi życia, którą będzie nam dane iść. Nie jest nam łatwo, we współczesności, być pewnym siebie i nie obawiać się opinii innych. Ludziom renesansu łatwiej było tworzyć, ponieważ wystawieni byli na opinię bezpośrednią, nie mieli oni bowiem internetu, w którym dzisiaj każdy pisze co mu się podoba. Należy ćwiczyć jednak swoje zdolności i nie poddawać w dążeniu do swoich celów. Jeśli nie wiesz w jaki sposób samemu doskonalić swoje talenty skorzystaj z naszych kursów. Dzięki nim będziesz mógł trenować nie wychodząc z domu. Dodadzą Ci one na pewno sporo odwagi oraz cennej wiedzy, którą z pewnością wykorzystasz.

Dowiedz się więcej o naszych szkoleniach:
https://chcezostac.pl/

Udostępnij post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Przeczytaj również

Muzyka

Musicale – magia muzyki i tańca

Przeglądając repertuar teatrów muzycznych można zaobserwować, że bilety rezerwowane są nawet kilka miesięcy do przodu. Najlepsze miejsca znikają z puli dostępności zaraz po jej opublikowaniu,

Film

Jak opanować lęk na scenie?

Niejednokrotnie emocje towarzyszące podczas grania przed sporą widownią są tak duże, że wymykają się spod kontroli i przez to sprawiają, że stajesz się nienaturalny, Twoje