Musicale – magia muzyki i tańca

Przeglądając repertuar teatrów muzycznych można zaobserwować, że bilety rezerwowane są nawet kilka miesięcy do przodu. Najlepsze miejsca znikają z puli dostępności zaraz po jej opublikowaniu, a przecież teatry muzyczne potrafią grać te same sztuki przez lata. Jak to jest, że kiedy zwykłe teatry często nie zapełnią całej sali tak te pierwsze, muszą nierzadko zamykać listy jeszcze przed startem? Co takiego mają w sobie musicale?

Co wyróżnia musicale

Musicale są zdecydowanie większymi widowiskami niż zwykłe spektakle teatralne. Wymaga się od aktorów nie tylko wybitnej gry aktorskiej, ale również zdolności wokalnych oraz tanecznych. Całość często jest ubrana w spektakularne efekty wizualne, orkiestrę i nastrój, który ciężko jest odtworzyć. Mogą zawierać w sobie elementy innych rodzajów dzieł muzyczno-teatralnych.  Należą do nich jak opera, operetka czy balet.

Miłość lub nienawiść

Społeczeństwo dzieli się na dwie grupy. Pierwsza to fani muzycznych spektakli, a drudzy to CI, którzy nie są w stanie znieść dużej ilości monologów przeplatanych śpiewem. I choć zostało napisanych wiele sztuk, które poruszą głębsze problemy jak w „Skrzypku na Dachu”, to czasem mamy do czynienia z zupełnie przewidywalnym scenariuszem rodem z amerykańskich filmów młodzieżowych, jaki został wykorzystany w musicalu „Lakier do Włosów”. Zatem wybierając sztukę, na którą chcielibyśmy się udać warto wziąć pod uwagę, jaki jest cel wizyty. Czy oczekujemy rozrywki w czystej postaci, przepełnionej kolorami, przerysowanym światem i postaciami, czy jednak bardziej zależy nam na wyniesieniu konkretnych wartości.

Musicale w kinach

Ze względu na swoją popularność, musicale bardzo często doczekują się ekranizacji. Ciężko znaleźć osobę, która nie słyszała chociażby o Upiorze w Operze, Kotach, Dzwonniku z Notre Dam czy Grease. Przepiękne, często zabawne lub wzruszające historie, opowiedziane przy użyciu chwytliwych piosenek, które na długo zapadają w pamięć. Wprowadzenie spektakli do kin i telewizji, dało szansę wielu z nas zapoznać się z inną formą kultury. Dzięki temu fani ekranów mogli dostrzec kawałek świata teatrów i pięknych kostiumów. Znacząco zwiększyło to rozpoznawalność wielu z nich jak i również wpłynęło na zainteresowanie tego typu rozrywką. Któż z nas, po obejrzeniu Chicago nie chciałby zobaczyć i poczuć klimatu więziennego tanga na deskach amfiteatrów? Nasze ulubione dzieło zyskuje zupełnie inny obraz oraz magię, której przez srebrny ekran nie będziemy w stanie dostrzec.

Piosenki musicalowe

Wiele osób, rozpoczynając swoją przygodę ze śpiewem – zarówno hobbistycznie jak i profesjonalnie, wybiera piosenki musicalowe do ćwiczeń. Na polskim i zagranicznym Youtube od wielu lat, dużym zainteresowaniem cieszą się filmy, zawierające melodię do piosenki oraz przewijający się na ekranie tekst. Materiały takie osiągają naprawdę wysokie wyniki oglądalności. W przypadki piosenek, które powinny być wykonywane w duecie, autorzy często oferują swój głos, który pojawia się w określonych momentach linii melodycznej.

Elementy musicalu w filmach

Moda na umieszczanie piosenek w filmach oraz bajkach dla dzieci sprawia, że zyskują one na popularności. Film produkcji studia Disney „Kraina lodu”, wiele ze swojego sukcesu zawdzięcza dwóm tytułowym piosenkom. „Mam tę moc” oraz „Chcę uwierzyć snom” poza filmem (w 45 językach) były wykonywane przez innych artystów z wielu krajów. Nie tylko tych znanych globalnie jak Panic! at the Disco, ale również wielu krajowych jak chociażby polskie Studio Accantus. Piosenka „Into the Unknown” została również zaprezentowana podczas tegorocznej gali „Oscary 2020”. Wykonała ją Idina Menzel wraz Aurorą oraz 9 innymi odtwórczyniami tego utworu z całego świata, w tym polski – Katarzyny Łaski.

Musicale uczą, bawią, wzruszają i dają powody do przemyśleń. Przede wszystkim jednak mają dostarczać nam rozrywki. Bez względu na zainteresowania i upodobania, każdy powinien przynajmniej raz w życiu udać się na spektakl do teatru muzycznego. Wybrać się, aby poczuć ten wyjątkowy, panujący tam klimat.  

Dowiedz się więcej o wyjątkowym szkoleniu Igora Herbuta i Elżbiety Zapendowskiej:
https://chcezostac.pl/wokalista-one-time-offer/

Udostępnij post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Przeczytaj również

Sport

Jak zostać piłkarzem

Dla wielu osób marzeniem jest zostać piłkarzem lub piłkarką. Jednak wbrew pozorom, aby to osiągnąć, nie wystarczy jedynie być wysportowanym oraz brać udział w treningach

Film

TOP 10 najlepiej zarabiających aktorów 2019 roku

Aktorzy grający w najbardziej znanych produkcjach filmowych — serialach i filmach, szczycą się co roku przychodami sięgającymi kilkudziesięciu milionów dolarów. Kto w 2019 roku zgarnął