Jak wyglądają egzaminy do szkoły teatralnej?

Jakie mamy w Polsce państwowe szkoły teatralne?

  • Akademia Teatralna w Warszawie,
  • Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie,
  • Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi,
  • Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie – wydział we Wrocławiu,
  • Akademia Teatralna w Warszawie – wydział w Białymstoku,
  • Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie – wydział Teatru Tańca w Bytomiu.

Na czym polega egzamin?

Każdy egzamin się nieco różni, w zależności od danej uczelni. Wszędzie jednak trzeba przygotować kilka tekstów z różnych epok literackich oraz piosenkę. 

Egzaminy dzielą się często na kilka etapów, gdzie na pierwszym zwykle ma miejsce największy „odsiew”, a w kolejnych etapach rywalizują ze sobą ci najzdolniejsi pretendenci. 

Dla przykładu, podamy opis tego, jak wyglądał kilka lat temu egzamin do Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Opis jednego z absolwentów Uczelni:

Pierwszy etap dzielił się na egzamin ruchowy oraz interpretację. Na interpretacji kazano mi powiedzieć 2 wybrane teksty z mojego repertuaru oraz zaśpiewać piosenkę ludową. Po tym, poproszono mnie o pewne improwizacje na tekstach, np. prozę musiałem powiedzieć jakbym był Cristiano Ronaldo, a wierszem miałem poderwać kobiety w komisji. 

Egzamin ruchowy polegał na wystukiwaniu rytmu, który proponował pianista, powtórzeniu kroków tanecznych, zrobieniu przewrotów oraz mostka, dodatkowo podchodziło się blisko do komisji, która sprawdzała czy nie mamy jakiejś wady wymowy.

Na podstawie tych dwóch egzaminów wyłaniano osoby, które przechodziły do drugiego etapu – finałowego, który odbywał się tydzień później. Zebrała się wtedy cała komisja, przed którą mówiłem sporo swoich tekstów oraz dostawałem założenia do tych tekstów, np. powiedz to tak, jakbyś mówił o ukochanej osobie. Dodatkowo musiałem stworzyć krótką etiudę, inspirując się obrazem, który pokazał mi dziekan. Finalnie, udało mi się dostać do szkoły teatralnej. Będę pamiętać ten moment do końca życia.”

Czy ciężko jest się dostać?

Każdego roku startuje około 1000 osób na przeciętnie 25 dostępnych miejsc w danej szkole. Szanse wydają się więc niezbyt wysokie, ale rzeczywistość pokazuje, że upartość i konsekwencja może być gwarantem sukcesu. Wielu ludzi dostaje się dopiero za drugim, trzecim czy szóstym razem, biorąc wnioski z każdej wcześniejszej porażki. Rzetelne przygotowanie interpretacji tekstów znacząco zwiększy Twoje szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły.

Czy tylko po łódzkiej szkole można grać w telewizji i filmie?

Nie. Tak naprawdę nie ma znaczenia, którą szkołę ukończysz. To od Twojej indywidualnej pracy zależy powodzenie w dalszej karierze. Podczas trwania studiów (5 lat) powinieneś odczuć, czy bliżej Ci do teatru, kina czy telewizji i po zdobyciu dyplomu dąż do upragnionego celu.

Jak zwiększyć swoje szanse na dostanie się do szkoły teatralnej?

Dobrym początkiem może być sprawdzenia naszego szkolenia AKTORSTWO z Michałem Czerneckim i Nadią Lebik. To ponad 7 godzin materiałów, które z pewnością otworzą Ci oczy w wielu tematach związanych z zawodem aktora. Dodatkowo, otrzymasz od nas bonus w postaci Zestawu Tekstów Na Egzaminy, z których na pewno znajdziesz dla siebie teksty, nad którymi możesz potem pracować.

Zapoznaj się z najlepszym aktorskim szkoleniem online na rynku:
https://chcezostac.pl/aktorem-one-time-offer/

Udostępnij post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Przeczytaj również

Film

Jak opanować lęk na scenie?

Niejednokrotnie emocje towarzyszące podczas grania przed sporą widownią są tak duże, że wymykają się spod kontroli i przez to sprawiają, że stajesz się nienaturalny, Twoje